Overall Individual
17th FAI EAC at Touzim CZE, 02. - 12.Sep.2010

Ranked by scores    

Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration "Q" Free Totals O/all %
1 FRA M Renaud Ecalle Extra 330SC F-TGCI (2978,30) 3937,33 3937,33 82,03
2 RUS F Svetlana Kapanina Sukhoi 26M3 RF-01059 (2957,96) 3910,11 3910,11 81,46
3 RUS M Mikhail Mamistov Sukhoi 26M3 RF-00631 (2629,89) 3887,48 3887,48 80,99
4 RUS M Oleg Shpolyanskiy Sukhoi 26M3 RF-00665 (2964,86) 3873,43 3873,43 80,70
5 RUS F Elena Klimovich Sukhoi 26M3 RF-00631 (2935,11) 3854,58 3854,58 80,30
6 RUS M Alexander Krotov Sukhoi 26M3 RF-00665 (2885,96) 3848,29 3848,29 80,17
7 FRA M Pierre Varloteaux Extra 300SC F-TGJC (2784,32) 3827,02 3827,02 79,73
8 FRA M Olivier Masurel CAP 232 F-HERA (2811,72) 3821,13 3821,13 79,61
9 GER M Philipp Steinbach Sbach XP-30 D-ESXA (2824,82) 3800,59 3800,59 79,18
H/C EXP M Castor Fantoba Sukhoi 26M EC-HPD (2793,35) 3783,31 3783,31 78,82
10 GBR M Nick Onn Sukhoi 26M EC-HPD (2749,71) 3754,79 3754,79 78,22
11 RUS M Alexander Grevtsev Sukhoi 26M3 RF-01059 (2822,60) 3741,56 3741,56 77,95
12 GBR M Gerald Cooper CAP 232 G-OGBR (2756,20) 3727,52 3727,52 77,66
13 FRA M Mikael Brageot Sbach 300 D-ERXA (2792,61) 3724,40 3724,40 77,59
14 RUS M Victor Chmal Sukhoi 26M3 RF-01059 (2498,97) 3718,83 3718,83 77,48
H/C USA M Michael M. Racy Sukhoi 26M3 RF-00665 (2804,64) 3712,58 3712,58 77,35
15 RUS M Anatoly Belov Sukhoi 26M3 RF-00631 (2747,13) 3691,18 3691,18 76,90
16 FRA F Kathel Boulanger Sbach 300 D-ERXA (2747,05) 3665,84 3665,84 76,37
17 CZE M Petr Kopfstein Extra 330SC OK-KOP (2728,89) 3645,45 3645,45 75,95
18 CZE M Martin Sonka Sukhoi 31M OK-HXB (2745,19) 3638,89 3638,89 75,81
H/C EXP M Juan Velarde Sukhoi 26M EC-HYU (2615,02) 3622,43 3622,43 75,47
19 FRA F Aude Lemordant CAP 232 F-HERA (2645,59) 3619,03 3619,03 75,40
H/C EXP M Anselmo Gamez Sukhoi 26M EC-HYU (2620,05) 3609,79 3609,79 75,20
20 FRA M Francois Rallet Extra 330SC F-TGCI (2683,34) 3568,65 3568,65 74,35
21 GER M Ulrich Pade Sbach 300 D-EPXA (2594,76) 3524,39 3524,39 73,42
22 GER M Martin Albrecht Extra 330SC D-EXMT (2580,69) 3520,53 3520,53 73,34
23 CZE M Miroslav Cervenka Sukhoi 31M OK-HXC (2372,84) 3519,59 3519,59 73,32
H/C USA M Jeff Boerboon Extra 330SC OK-WKL (2688,03) 3502,62 3502,62 72,97
24 HUN M Tamas Illes Edge 540T N540TA (2642,97) 3501,42 3501,42 72,95
25 FRA M Alexander Leboulanger CAP 232 F-HERA (2693,46) 3464,62 3464,62 72,18
26 SUI M Pierre Marmy Sukhoi 26 HB-MSO (2673,06) 3457,52 3457,52 72,03
27 SUI M Jerome Cusin Extra 330SC HB-MTM (2232,46) 3438,24 3438,24 71,63
28 GER M Alexander Stegner Xtreme 3000 D-ETOJ (2482,58) 3400,80 3400,80 70,85
29 ISR M Michael Golan CAP 232 N862DM (2524,68) 3390,06 3390,06 70,63
30 GER M Heinrich Sauels Extra 300SC D-EXHH (2245,90) 3371,49 3371,49 70,24
31 SUI M Hanspeter Rohner CAP 232 F-GXCP (2425,15) 3294,79 3294,79 68,64
32 CZE M Jan Rozlivka Sukhoi 31M OK-HXC (2539,09) 3291,74 3291,74 68,58
33 CZE M Jan Adamec Sukhoi 31M OK-HXB (2554,59) 3269,40 3269,40 68,11
34 GBR M Tom Cassells CAP 232 G-IITC (2818,17) 3223,37 3223,37 67,15
35 GER F Heike Sauels Extra 330SC D-EXHH (2599,67) 3177,97 3177,97 66,21
36 CZE M Martin Vecko Sukhoi 31M OK-HXB (2501,67) 3113,07 3113,07 64,86
37 GER M Klaus Lenhart Extra 330SC OK-WKL (2361,00) 3097,43 3097,43 64,53
38 CZE M Marek Hyka Extra 330LC OK-ELC (2710,22) 3000,87 3000,87 62,52
39 SUI F Gaby Schifferle Extra 300S N600YS (1916,90) 2753,94 2753,94 57,37
40 ITA M Vittorio Primultini Extra 300 D-EPOI (1760,22) 2752,59 2752,59 57,35
41 ITA M Andrea Fossi CAP 231 F-GGYQ (1753,15) 2500,12 2500,12 52,09
42 LUX M Jean-Pierre Fallis Extra 330 SC/E D-EXMD (1993,03) 2088,88 2088,88 43,52
43 ITA M Gianfranco Cilliario CAP 231 F-GGYZ (1557,52) 1865,34 1865,34 38,86
Contest Director: Tom Korinek (CZE), Contest Chief Judge: Nick Buckenham (GBR), Scoring Director: Juergen Leukefeld (GER), Judges: Nick Buckenham (GBR), Francis Itier (FRA), Gabor Talabos (HUN), Algis Orlickas (LTU), M. Bezdenezhnykh (RUS), Vladimir Kotelnikov (RUS), Georges Brocard (SUI), Lyudmila Zelenina (UKR). Judges Assistants: Guy Auger, Gabor jr. Talabos, V. Tautkevicius, Andrey Bespalov, Vladimir Razhin, Daniel Goetschi, Sergiy Kryvoruchko, Peter Macintosh, Jen Buckenham.

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 2.1 build 27-08-10, with FairPlay Scoring System