Programme 1: Free Known - Final
 EAAC 2022, Clinceni Romania, 16th to 24thSEP 2022
  Single sequence results

Ranked by FPS percent   

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration Fr/Known Totals O/all %
 1 ROM M Vlad-Alexandru POPESCU Extra 330SC YR-EXC 2791.02 2791.02 79.743
 2 FRA M Tommy DOUILLARD Extra 330SC F-HXAL 2774.25 2774.25 79.264
 3 ROM M Dan STEFANESCU Extra 330SC F-HMTM 2730.06 2730.06 78.002
 4 LTU M Igor LOBANOV XA-42 LY-OMG 2723.52 2723.52 77.815
 5 FRA M Vladimir GRAS Extra 330SC F-HSDA 2713.22 2713.22 77.521
 6 CZE M Lukas PARIZEK Extra 330SC OK-LPJ 2695.05 2695.05 77.001
 7 FRA M Jeremy RENARD CAP 232 F-HLYK 2655.22 2655.22 75.864
 8 FRA F Fanny VIALLARD Extra 330SC F-HXAL 2644.39 2644.39 75.554
 9 FRA M Paul CHESNEAU Extra 300LP F-HSDA 2636.06 2636.06 75.316
 10 FIN M Mikko JAGERHOLM Extra 330SC F-HMTM 2635.11 2635.11 75.289
 11 ROM M George-Florin ROTARU Extra 330SC YR-EXB 2631.67 2631.67 75.191
 12 POL M Marek CHOIM Extra 330SC G-IIHL 2631.55 2631.55 75.187
 13 FIN M Sami KONTIO Extra 330SC F-HMTM 2629.35 2629.35 75.124
 14 ROM M Teodor MUNTEANU Extra 330SC YR-EXC 2618.28 2618.28 74.808
 15 LTU M Dziugas KACANAUSKAS Sukhoi 26M LY-DON 2611.72 2611.72 74.621
 H/C M Mihai-Valentin CAVAL Extra 300L YR-EWF 2563.44 2563.44 73.241
 16 CZE M Petr JONAS Extra 330SC OK-LPJ 2558.97 2558.97 73.114
 17 ROM M Alexandru EPARU Extra 330SC YR-EXC 2549.96 2549.96 72.856
 18 NOR M Bendik JOHANSEN Extra 330LC SP-DMK 2539.87 2539.87 72.568
 19 FRA F Margaux TAHAR Extra 330SC D-EXBE 2531.05 2531.05 72.316
 20 ROM M Lucian PINTEA Extra 330SC YR-EXT 2520.54 2520.54 72.015
 21 ITA M Andrea PESENATO CAP 231 F-GVFF 2515.08 2515.08 71.859
 22 ROM M Ioan URSU Extra 330SC YR-EXB 2462.78 2462.78 70.365
 23 POL M Dariusz MAZUR Extra 330LC SP-DMK 2441.52 2441.52 69.758
 24 CZE M Adam ONDREJKA XA XP-30 D-ESXA 2432.27 2432.27 69.493
 25 CZE M Jaromir CIHAK Extra 300L YL-VUP 2415.92 2415.92 69.026
 26 POL M Rafal PRZYBYLAK Extra 330SC G-IIHL 2400.95 2400.95 68.599
 27 ROM M Petre-Florin GLONTARU Extra 300L YR-EWE 2394.05 2394.05 68.401
 28 CZE M Miroslav CERNY XA XP-30 D-ESXA 2292.56 2292.56 65.502
 29 NOR M Ulrik HASLE Extra 330SC F-HMTM 2263.69 2263.69 64.677

 

Contest Director: Laszlo FERENCZ (ROM), Contest Chief Judge: Jerome HOUDIER (FRA), Scoring Director: Lucian DRAGUS (ROM), Flight Director: Mircea-Ionut ANDREI (ROM)
Judges:  J1 -
Gilles GUILLEMARD (FRA), J2 - Eladi LOZANO (ESP), J3 - Esteban MOULIN (BEL), J4 - Violeta GEDMINAITE (LTU), J5 - Steve TODD (GBR), J6 - Timo BARTHOLDI (FIN), J7 - Galyna SUPRUNENKO (UKR).
Judges Assistants: Jean-Claude LEBOULANGER (FRA), Tuula BARTHOLDI (FIN), Alain DUGAS (BEL), Eugenijus RAUBICKAS (LTU), Gonzalo RODRIGUEZ (ESP), Irina KUTSENKO (UKR), Willy GRUHIER (FRA), Brian GLEAVE (GBR).
Jury members: Pierre VARLOTEAUX (FRA), Jurek MAKULA (POL), Vladimir MACHULA (CZE).
Other key staff: Said HADID-Team Manager, Nicolas IVANOFF-Observer, Eleonora NEGRI-Observer, Meleckis ELTONAS-Team Manager, Karolis MANELIS-Mechanic, Luca ANDRAGHETTI-Team Manager, Jean-Claude LEBOULANGER - CJ's SA, Andrei SERBU-Warm up.

 

     FairPlay System explanations  
 

ACRO Version 5.1 Build: 06/09/22